Ötrétegű cső – öt alkalmazási terület

Az épületgépészetben leggyakrabban használt csőfajták az ötrétegű csövek.

Azért nevezik ötrétegűnek, mert felépítésük úgy néz ki, hogy a csőben egy középső alumínium betétet egy-egy polietilén fog közre, ezek között pedig egy hőálló ragasztó a kötőanyag. 

 

 

 

Az ötrétegű csövek kiváló minőségűek, mind a műanyag, mind a fémcsövek előnyös tulajdonságaival rendelkeznek.

Ezen kívül további előnyöket is fel tudunk sorolni:

  • alaktartósság
  • könnyű hajlíthatóság
  • ellenállóság

 

Milyen területeken alkalmazzák az ötrétegű csöveket?

Ivóvízellátás: az ivóvízellátás területén kiemelkedően fontos a megbízható csőrendszer és a higiénia. Az ötrétegű csövek használata azért élvez itt előnyt, mert könnyen alakíthatóak, ezáltal kevesebb idomot kell beiktatni, és könnyebben lehet úgy vezetni a csöveket, hogy elkerüljék a vízpangást. További előnye, hogy a cső nem törik meg. 

Radiátorok vízellátása: ebben az esetben abban jelentkezik az előny, hogy a műanyag rétegek jelentős mértékben csökkentik a hőingadozást, így elkerülhető a csövek elöregedése. A csövek hőszigeteléssel is ellátottak, ezáltal alkalmasak a magas hőmérsékletű fűtővíz keringetésére. 

Padlófűtés: kiemelkedően fontos, hogy a csőrendszer élettartama minél hosszabb legyen, mivel a kivitelezési munkák utáni javítás nagyon körülményes. Az ötrétegű csövekben lévő alumínium betét megakadályozza, hogy oxigén jusson a csőbe, ezáltal kivédhető a korrózió. A csövekre garanciát vállalnak, ennek köszönhetően csökkenthetők a beruházási kockázatok.

Központi fűtés: az ötrétegű csövek használatával könnyen és rövid idő alatt lehet megbízható fűtési rendszert kiépíteni, a csövek rugalmas felhasználhatóságának és a jól variálható idomok széles választékának köszönhetően.

Falfűtés/hűtés: ennek a rendszernek a használata még nem elég elterjedt, pedig minimális energiaráfordítással folyamatosan fenntartható vele az optimális hőmérséklet. Kivitelezésénél a csöveket kígyóvonalban kell a falban vezetni, az ötrétegű csövekkel ez kiválóan megoldható.

 

Ha rugalmasan alkalmazható csőrendszert keres, válassza az ötrétegű csöveket és a velük kompatibilis idomokat!


Itt már meg is fogalmaztuk az első nagyon nagy előnyt, hogy többrétegű csőrendszer esetén nem szükségesek a falon kívüli vezetékek, teljesen természetes, hogy minden cső a falba kerül. A polietilén külső réteget nem kezdi ki a cement, illetve az alumíniumrétegnek köszönhetően minimális a hőmérsékletkülönbség okozta tágulás, ezért a cső egyszerűen szerelhető a burkolat alatt. 

Ugye mindenki látott már évtizedes acélcsöveket, amelyekben az áramlási keresztmetszet a felére szűkült a lerakódásoktól. Többrétegű cső esetén nagyságrendekkel kisebb a szennyeződés és a vízkő lerakódásának esélye, mivel a sima belső felületen nehezebben tapad meg a lerakódás. Itt kell beszélnünk az oxigéndiffúzió-mentességről is, ami nagyon szép, nagyon tudományos, de azért pár szóban fejtsük ki a megrendelőnek, hogy mit is jelent ez. A műanyagcsövekkel ellentétben a fémcsövekbe és a többrétegű csövekbe - amelyben ugye ott a fém, az alumínium teljes keresztmetszetben - nem kerül be az oxigén a csőfalon keresztül. Azaz oxigénbehatolás 100%-ban kizárva, emiatt nincs korrózió a fémfelületeken, nincs iszaposodás a csövekben. 

 
Elgondolkodhatunk, hogy rézcsővel szerelt ivóvízrendszer esetén a rézionok kiválása valóban káros-e, vagy esetleg ártalmatlan. Sokáig fogunk ezen még vitatkozni. Ami biztos, többrétegű cső használata esetén nincs ilyen probléma, nincs alapja az ilyen vitának. 

A többrétegű csőrendszer fontos előnyei a gyors munkavégzés, a variálhatóság, azaz szerelhetjük osztóról, gerincvezetékről, falban vagy akár falon kívül, mindenre van megoldás.
Ezek a szerelő előnyei, vagyis hogy...
Biztos, hogy csak a szerelő profitál ebből?
Hiszen ha gyorsan, egyszerűen elkészül a csőfektetés, hamarabb kezdődhet a következő munkafázis, így minden hamarabb elkészül.
Hogy is mondják? Az idő pénz. A megrendelőnek is.
Nagyon sok előnye van a fémcsöveknek, és nagyon sok előnye van a műanyagcsöveknek is, de mindezen az előnyök megtalálhatók egyben, a többrétegű csőben.