A SZELLŐZTETÉS FONTOSSÁGA

Az egészséges épületeknek tudományosan meghatározható ismérvei vannak, amelyhez az egészséges levegő, az igényekhez igazodó szellőztetés mindenképpen hozzátartozik. Egy átlagos háztartásban a főzés, mosás, szárítás, fürdés és a növények napi 15-20 liter vízgőzt fejlesztenek, amely, ha nem távozhat el, penészesedést, rothadást és ezzel komoly épületkárokat és egészségkárosodást okoz.

Szellőztetéssel orvosolhatjuk a bútorokból, szőnyegekből, építőanyagokból zárt tereinkbe kerülõ oldószer gözök, gázok, poratka ürülék, tűzhelyek által kibocsátott égéstermék egészségkárosító hatását.
Szellőztetni tehát folyamatosan szükséges!
Az állandó szellőztetés viszont hőenergia veszteséggel jár, s ezért - főleg télen - fontos, hogy csak annyi levegőt cseréljünk, amennyire szükség van.
Az ablakrésekre bízott, ablaknyitásos szellőztetés nem megfelelő!
A szellöztetõ rendszert célszerű kontrollálható módon kialakítani, szakértõ módon megterveztetni.
A jó megoldások fő ökölszabályai a következők:

  • Az átszellőző légmennyiség óránként legyen kb. a lakás/iroda összes térfogatának fele.
  • A mennyiség megfelelősége és állandósága érdekében alapvetően ventilátorokkal szellőztessünk.
  • Jó nyílászárókat és külön légbevezetőket vagy gépi befúvást alkalmazzunk.

Otthonaink szellőztetésének első feladata az elhasznált és szennyeződött levegő eltávolítása a lakásból. Nem szabad viszont megfeledkeznünk róla, hogy az elszívott levegőt frisslevegővel is szükséges pótolnunk. A Helios légpótló elemek kényelmes és egyszerű megoldást jelenthetnek a pótlevegő biztosítására.

 

A LÉGPÓTLÁS MÓDSZEREI


Befúvó ventilátorokkal pótolhatjuk a szükséges frisslevegőt, és ezzel megszüntethetjük a lakásban uralkodó depressziót – alacsonyabb légnyomást –, sőt enyhe túlnyomás is kialakíthatunk. Ennél viszont lényegesen egyszerűbb megoldás lehet, ha kellő számú és légáteresztésű „rés” kialakításával gondoskodunk a levegő beáramlásról.

 

 

Mivel a légbeeresztés jellemző helyszíne a nappali vagy a hálószoba, különösen fontos, hogy a légpótlás ne okozzon kellemetlenségeket. A Helios légbeeresztő elemek korlátozzák a túlzott, huzathatással járó légáramot és gondoskodnak a nyíláson keresztül bejutó zaj csillapításáról is, egyes típusok még a beáramló frisslevegő szűrését is biztosítják.

 

LÉGBEERESZTÉS GÁZKÉSZÜLÉKES ÜZEMNÉL


A gépi elszívásos szellőztetés és a gravitációs kürtők depressziót okoznak a helyiségben. Ez a helyzet akkor válik veszélyessé, amikor a nyílt égésterű gázkészülék kéményének huzatával összemérhető, vagy annál nagyobb a helyiségben uralkodó depresszió. Ekkor fordulhat elő, hogy a kéményben megszűnik az áramlás, vagy ami ennél is rosszabb, visszafelé, a lakás irányába indul meg. A helyiségben a füstgáz feldúsulása súlyos mérgezéses baleseteket okozhat! Elkerülésük érdekében folyamatos gondoskodni kell a frisslevegő utánpótlásról.

A Helios frisslevegő elemei kielégítik az előírásokat és az egyéb elvárásokat:
– a frisslevegőt szűri (kivéve ALEF.. típusok) és huzatmentesen juttatja be,
– a tisztítás és karbantartás a belső térből egyszerűen elvégezhető,
– hangcsillapítása alkalmassá teszi városi környezetben való beépítésre,
– véd a rovarok behatolása ellen (kivéve ALEF.. típusok),
– önálló térfogatáram szabályozást végez,
– az alaphelyzet (szabad keresztmetszet) beállítható,
– eső ellen is védett.
A tervezett légutánpótlás a légbeeresztő elemeken át történik, és csak elenyésző mennyiség a tömítetlenségeken (ajtórés, ablakrés) keresztül, tehát a levegő ott jut be, ahol azt mi szeretnénk. A légutánpótlást úgy kell kialakítani, hogy a belső térben a depresszió a szabad térhez képest lehetőleg 4/8 Pa alatt maradjon.

 

HELIOS ALEF ÉS ALEFS HYGRO ABLAKBA ÉPÍTHETŐ LÉGBEERESZTŐ ELEMEK

 


Helios ALEF ablakba építhető légbeeresztő elemekEgyszerűen, akár utólag is szerelhető nyomáskülönbség-függő vezérlésű ablakelem a szabályozott frisslevegő utánpótlás bevezetésére a lakó- és hálószobákba. A belső rész automatikus térfogatáram határolóval és az ALEFS típusoknál egy speciális hangcsillapító akusztikai elemmel is rendelkezik. Kizárólag fehér színben elérhető.

Az elemek nem zárnak le, alkalmasak nyílt égésterű gázkészülékek tervezett, biztonságos légellátására. MMBH(TMBF), és ÉMI engedéllyel rendelkeznek.

Beépíthető fa, műanyag és fém ablakkeretekbe. A kivágást a felső részen kell kialakítani. A külső fedőlécet és a szerelőlemezt egyszerűen csavarozzuk fel, és pattintsuk be a belső elemet.

 

HELIOS ZLA TERMOSZTATIKUS, AUTOMATIKUS SZABÁLYOZÁSÚ LÉGBEERESZTŐ ELEM

 


Helios ZLA légbeeresztő elemUniverzálisan felhasználható frisslevegő automata, önműködő termosztátszelepes szabályozással. A termosztát -6 ... +20°C tartományban reagál a külső hőmérséklet változásaira, és ezen a tartományon belül a DIN előírásainak megfelelően automatikusan változtatja a térfogatáramot.

A mellékelt távtartó elem beépítésével lehetőségünk van egy alapbeállítás rögzítésére, ahonnan a további szabályozás történhet. Erre akkor lehet szükség, ha például egy gázkészülék üzeme mellett valamilyen mennyiségű levegő beáramlását garantáltan biztosítanunk kell, a hőmérséklet alakulásától függetlenül. Az alapbeállítás változtatása a szeleptányér forgatásával lehetséges, egy teljes fordulat 4 mm résváltozást eredményez.

Ha elkészítettük a födém-, illetve faláttörést, a teleszkóp csövet kívülről a helyére tolhatjuk. A külső oldali rácsot felcsavarozzuk. A befalazás után a szelepet a belső oldalról a helyére csúsztathatjuk. A termosztát működéséhez nincs szükség villamos energia csatlakoztatására.

 

HELIOS ZTV TERMOSZTÁTOS LÉGSZELEP

 


Helios ZTV termosztátos légszelepCsővezetékekbe építhető termosztátszelep a légcsere önműködő szabályzására. Az energiatakarékosságot összeköti a hatékony és állandó szellőztetéssel. A folytonos szabályzású szelep bármilyen jellegű térben alkalmazható. Természetes vagy gépi szellőztetés rendszeréhez is illeszthető.

A ZTV szelepek könnyen, egy mozdulattal a meglévő szellőzőnyílásokba behelyezhetők. A rögzítés a csőben a mellékelt tömítőgumi szilárd illeszkedése által, vagy a keret alatt elhelyezett furatokon keresztül csavarral biztosítható.

A termosztát a ZLA típushoz hasonlóan -6...+20 ° C tartományban reagál a hőmérséklet változásaira. Ezen a tartományon belül a DIN előírásainak megfelelően alakítja a térfogatáramot. Az ZTV típus is rendelkezik változtatható alapbeállítási lehetőséggel.