■ A szénmonoxid mérgezés megelőzhető! |
![]() |
A szénmonoxid (CO) színtelen, szagtalan, a levegőnél kissé könnyebb gáz, ezen tulajdonságok miatt sokan csak úgy emlegetik, mint csendes gyilkost. Belélegezve a tüdőn keresztül gyorsan a vérkeringésbe kerül és körülbelül százszor erősebben kötődik a vörösvértest oxigént szállító részéhez, a hemoglobinhoz, mint az oxigén. Így a szén-monoxid az oxigénmolekulák helyébe lép a vörösvértestekben és a sejtek oxigénhiányos állapotát okozza.
A leggyakrabban akkor képződik, ha a tüzelőberendezésekben (kazánok, kályhák, vízmelegítők, tűzhelyek sütők, stb.) nem ég el tökéletesen a tüzelőanyag (pl. földgáz, olaj, fa, stb.) illetve a garázsban a hol gépjármű kipufogógáza jelenti a veszélyt. A készülékek nem megfelelő üzemeltetése következtében vagy az égéstermék-elvezető elégtelen működése esetén a szénmonoxid veszélyes mértékben felgyűlhet a lakóhelyiségekben. A balesetek túlnyomó többsége télen történik, amikor a fogyasztók használják a fűtőkészülékeiket, azonban nem gondoskodnak azok megfelelő üzemállapotáról, a kellő szellőztetésről és a légutánpótlásról.
Szénmonoxid érzékelővel megelőzhető a baleset!
A szénmonoxid megjelenése esetén a korai riasztás igen fontos, ezért a készülék(ek) helyét gondosan kell megválasztani. Statisztikák szerint a szénmonoxid mérgezések zöme alvás közben történik, ezért helyezzen minden hálószobába szénmonoxid érzékelőt. Ezenkívül olyan helyiségekbe is helyezzen el egy- egy készüléket, amelyek falában kémény húzódik vagy a füstgáz kivezetőkből a füstgáz visszajuthat a levegőbe (kazánház, garázs).
|